top of page

Монтессорі урок - що це?

    Система Монтессорі - це цілісна педагогічна система. Це не тільки спосіб навчання читанню, математиці чи письму. Це цілісний підхід, який включає в себе створення для дитини спеціального середовища, відповідного до етапів його розвитку і розкриття закладених в ньому природних здібностей.

     Під час уроку процес навчання основним наукам і навичкам дуже індивідуальний. Педагог, спостерігаючи за дитиною, зауважує, що йому зараз цікаво, і до вивчення чого він вже готовий. Кожному, або для невеликої підгрупи дітей, педагог пояснює певну тему, показує, як працювати з конкретним матеріалом.
    Монтессорі матеріали розроблені таким чином, щоб допомогти дитині бути успішним в його діях. Вони дають можливість осягати будь-які поняття і освоювати навички поступово, від самого простого до складного.

    

Монтессорі клас складається з кількох зон:

- Навички практичного життя

Це улюблене місце малюків! Діти набувають основні навички самообслуговування, вчаться накривати на стіл, мити посуд, прати, прибирати за собою, доглядати за рослинами і навіть готувати. Дітки самостійно видавлюють сік, очищають морквину, нарізають банан, заварюють чай і звичайно-ж пригощають своїх друзів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

     Третя група матеріалів допомагає засвоїти порядковий рахунок від 1 до 1000, зрозуміти як виходять двозначні числа, як відбувається перехід через десяток. Діти засвоюють прямий і зворотний рахунок, самі по бусинкам можуть скласти ланцюжок з 100 або 1000.

     У четвертій групі матеріалів діти за допомогою таблиць додавання, віднімання, множення і ділення відкривають для себе математику, як систему. І все це діти засвоюють і накопичують непомітно для себе і з великим інтересом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поступово приходить момент, коли дитина, без особливих зусиль, з захопленням читає свої перші слова.

     Навик читання постійно закріплюється. Ми читаємо слова на картках, знаходимо ці об'єкти в довкіллі, граємо в різні ігри. Тим самим легко і без напруги у дитини формується звичка усвідомленого читання.

 

- Природа і культура.

     Тут зібрані матеріали для вивчення географії, ботаніки, природних явищ і Земних стихій. Ми вивчаємо тваринний світ не тільки нашої країни, а й інших континентів планети. Вивчаємо національні традиції нашого народу, а також в захоплюючій формі знайомимося з традиціями і побутом інших народів.

       

    Під час Монтессорі уроку діти кілька разів усі разом збираються в коло.

У цей час відбувається обговорення цікавих і актуальних тем. Теми різні, відповідно до плану навчання, і не тільки. Це і традиції нашої країни, і природні явища, культури різних народів, уроки ввічливості та ін. Тут же, в колі, кожен може розповісти, що він бачив по дорозі в садок, як провів вихідні і чим цікавим може поділитися з друзями.

    
  Так, зовсім непомітно, діти вчаться спілкуватися з великою кількістю людей (щоб у майбутньому не було страху публічного спілкування), вчаться вмінню слухати іншого.

 

- Соціальний розвиток.

    Завдяки тому, що групи в Монтессорі класі різновікові, відбувається ефективна соціалізація дітей. Молодші вчаться у старших. А старші дітки допомагають молодшим. Як у родині, у звичайній домашній обстановці. Найчастіше, старшим подобається самим пояснювати матеріал молодшим. Що відбувається при цьому? Старші поки пояснюють матеріал молодшим, ще краще його засвоюють. Вони стають лідерами.
  Але через деякий час молодші самі стають старшими, та їх ролі міняються. Таким чином, лідерські якості розвиваються у кожного.

   Так відбувається гармонійна взаємодія між дітьми, успішна соціалізація, розвивається повага один до одного.

  

    Під час Монтессорі уроку кожна дитина знаходить для себе заняття до душі, навчаючись при цьому взаємодіяти з іншими, поважаючи кордон кожного.

     Таким чином, під час Монтессорі уроку відбувається навчання дітей основним наукам і знанням, які готують їх як до школи, так і до життя в цілому.

      Все це відбувається індивідуально, враховуючи інтереси, схильності і періоди розвитку кожної конкретної дитини.

 

 

 

- Математика

    Математичні матеріали - це геніальний винахід Марії Монтессорі!

  За допомогою матеріалів першої групи діти вивчають порядковий рахунок, зіставляють кількість і символи, знайомляться зі складом числа, поняттям «парний» і «непарний», «нуль».

      Друга група матеріалів - це чарівний «Золотий матеріал». Дитина не тільки відчуває і тримає в руках один десяток, одну сотню, одну тисячу, але у нього приходить розуміння цих великих чисел. За допомогою цього матеріалу дитина легко вчиться складати, віднімати, множити і ділити чотиризначні цифри!

     - Сенсорика

Це місце, де зібрані матеріали, що розвивають сенсорні почуття людини (зір, слух, смак, нюх, тактильне сприйняття).

     Сенсорний розвиток є важливим стимулом для розвитку мозку. Сенсорика є основою для розвитку математичних уявлень й абстрактного мислення. За допомогою цих матеріалів діти знайомляться з такими поняттями, як обсяг, вага, розмір, відтінки. Засвоюють градацію в десятковій системі, знайомляться з геометричними фігурами і формами.

- Письмо і розвиток мовлення.

     У цій зоні зібраний матеріал, який сприяє навчанню дітей письму, читанню, розширенню словникового запасу.

     Спочатку діти готують руку до письма за допомогою спеціальних рамок, які вони обводять, штрихують різними способами, створюю власні буклети. В цьому проявляється їх творчість. За допомогою «шорстких букв» діти знайомляться з буквами. Потім вчаться їх писати на піску, на дошці, а потім вже і на папері. За допомогою букв «рухомого алфавіту» діти з цікавістю пишуть свої перші слова. У цій зоні зібрано багато різних карток і матеріалів, які вчать дітей узагальнювати і класифікувати, знайомлять з фонетикою мови.

bottom of page